30. 3. 2020

Ples fortelláků a přátel firmy

Letošní oslavy 25 let firmy jsme zahájili dne 25. 1. 2020 na „Plese fortelláků a přátel firmy“ neboli „PFPF 2020“. Tato velkolepá oslava pro forteláky a jejich přátelé a rodiny byla ovšem docela oříšek pro nás organizátory. Nejen že jsme firemní ples nikdy předtím nepořádali, ale také pro nový kulturní dům v Lanškrouně to byl jeden z vůbec prvních plesů od rekonstrukce. Jak jsme se tedy se vším vypořádali? Pohled ze zákulisí Vám poskytne fortellačka Iva. ☺

Při vší skromnosti si po všech odezvách na první fortellácký ples můžeme snad sebevědomě do oné zkratky přidat ještě jedno PF – Prostě Fantastický! Nevím, jestli budu mluvit úplně za všechny organizátory, ale já jsem se doopravdy bála, jak to všechno dopadne. Prvotní domluvy s kulturním centrem vzaly za své, když vyhodili sympatického usměvavého chlapce – vedoucího technického provozu, který na všechny naše dotazy odpovídal: „Nic není problém!“ Nebyl – přesně do chvíle, než přestal brát telefony, nereagoval na e-maily a posléze se kamsi odporoučel. Takže 7. ledna, když jsme po vánoční dovolené chtěli pokračovat v přípravách, v kulturním centru se na nás usmíval nový vedoucí provozu, který neměl ani tušení o čemkoliv, co bylo předtím domluveno, protože jeho předchůdce po sobě nezanechal žádné písemné stopy – a my jsme tudíž 14 dní před plesem začínali s přípravou od nuly. A těch otazníků nebylo málo – od nutnosti zvolit nastavitelnou hloubku jeviště (jak máme sakra vědět, jak velký prostor opravdu potřebuje 7 muzikantů s veškerým technickým a nástrojovým vybavením a kolik párů vlastně bude tancovat, abychom zbytečně velkým jevištěm příliš nezmenšili taneční parket?!) až po zajištění provozu baru tak, aby se netvořily fronty, což se už po městě vypráví jako jedna z největších vad nového kulturáku. Naštěstí nové personální obsazení kulturního centra už fungovalo bezchybně, splnilo vše domluvené a problémy, které vyvstaly v posledních kritických minutách před zahájením plesu, dokázalo na místě vyřešit svým nasazením. Přesto, když jsem uviděla u šatny první načančané fortelláky, již dávno sevřený žaludek se mi sevřel ještě více a v ústech jsem pocítila saharské sucho. Jenže už to nešlo zastavit…

Představení zakladatelů firmy fortell a současného generálního ředitele

A potom se stalo nějaké čáry máry fuk – a všechno klapalo. Sympatický a vstřícný moderátor rádia Vysočina Jakub Skočdopole zahájil historicky první ples fortellu, kapela Na šikmé ploše to rozjela v opravdu velkém stylu, netrvalo dlouho a parket se začal plnit, frontičky u baru nestály ani za řeč, fortelláci v oblecích byli jen málo k poznání a dámám v toaletách všech možných délek, barev a střihů to opravdu neskutečně slušelo. Sklenky se plnily, talíře, tácy a mísy naopak vyprazdňovaly a stálý frmol ve fotokoutku odpovídal (alespoň si to tak představujeme) zhruba tomu, když Simona Krainová fotí decentně hanbatý kalendář na novou sezónu.

Kapela Na šikmé ploše

DC DANCE

Pauzu na vystřídání kapel vyplnil skvělý taneční soubor DC Dance s vystoupením, se kterým sbírá vavříny na celostátních soutěžích. A než jsme si stihli vydechnout, patřilo pódium krásné Radce Fišarové, elegantnímu Tomáši Savkovi a skupině excelentních muzikantů, kteří nás na vlnách tónů zavedli střídavě do New Yorku a Paříže, v širokém žánrovém záběru od swingu po šanson a největšími hity Edith Piaf a Franka Sinatry dodali našemu plesu opravdu ten pravý lesk velkého světa. Statečné taneční páry smazaly naše obavy z toho, zda tento repertoár na dlouho nevyprázdní parket a na všech bylo vidět, že se baví opravdu skvěle.

Radka Fišarová a Tomáš Savka s programem Edith Piaf a Franka Sinatry

Krátkou pauzu při další výměně kapel vyplnilo losování tomboly a my věříme, že šťastným výhercům se výhry buď hodily nebo rovnou věděli, komu je darují…
Zbytek noci patřil opět výtečné kapele Na šikmé ploše a hlavně těm, jimž byl ples určen – fortellákům, jejich partnerům, kamarádům a přátelům firmy, kteří se ve vzájemné pohodě a dobré náladě bavili do časných ranních hodin.

V pondělí už jsme jen s úsměvem sbírali pochvaly a slova uznání, která tak lahodně zněla našim uším! Fortellákům se ples opravdu líbil, hodnocení byla veskrze pozitivní, a tak můžeme naše povídání zakončit tím, že jsme do roku oslav čtvrtstoletí fortellu vykročili více než důstojně. Těšíme se na shledání s fortelláky při dalších akcích.

 

Iva Červinková

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Čtěte také

Podzimní fortelláček 2022
6. 12. 2022
Podzimní fortelláček 2022

Konečně se vše usadilo do starých kolejí a tak jsme si mohli s Vašimi dětmi užít letos i podzimní fortelláček. Ten byl už tradičně určen pouze školním dětem, aby volné dva dny vyplnily různými zábavnými aktivitami v partě s kamarády.
Ve středu jsme vyrazili do kina na skvělý animák DC Liga supermazlíčků, obsadili jsme svá oblíbená místa na balkóně a tentokrát došlo i na nezbytný popcorn, takže jsme měli zážitek se vším všudy. Po návratu z kina jsme se s chutí pustili do výroby různých kartónových objektů, materiál jsme si už ráno obstarali ve všech dostupných kontejnerech☺. U toho jsme stihli spoustu stolních her, karty, kvarteta, člověče nezlob se, stolní fotbálek, pingpong – no vůbec se nám nechtělo odpoledne domů. 
Druhý den jsme měli připravenou soutěž, v níž týmy čekala spousta záludných otázek a na závěr si vymýšlely a budovaly vlastní města. Fantazie běžela na plné obrátky a za některé nápady by možná byli vděční i filmoví scénáristé a režiséři. Na závěr jsme ještě absolvovali prohlídku kartónových hradů, zámků i jiných staveb, kde nám jejich kasteláni poskytli i odborný výklad☺. 
Zkrátka dva dny utekly jako voda, všichni se bavili, nikdo se nenudil a snad se také všichni těšíme na další setkání v příštím roce.
Iva Červinková

Čtěte více